RSS
wtorek, 12 lutego 2019
Nawet w ogień jeśli chcesz...

Dzielę na pół każdy wdech, każdy ruch. Staram się mierzyć odległość od snu. To takie trudne, gdy nie ma cię tu, oczy wilgotne topnieją jak lód. Chcę zatopić się w naszej małej mgle, zanim nas policzysz, wiedz, że dzielę nas na części dwie. Jedna nie da rady sama być, gdy druga nie może bez niej żyć. Wiesz, cały czas siebie okłamywałem. Świat jest tak piękny i pełen miłości, smutek to tylko chwila, to tylko chwila słabości. Mówisz, weź się w garść, a ja nie mogę stawić czoła, nie mogę pozbyć się łez. Czekam każdego dnia na świt i wtedy chcę zatopić się w naszej małej mgle. Zanim nas policzysz, wiedz, że dzielę nas na dwie części. Jedna nie da rady sama być, gdy druga nie może bez niej żyć.

www.youtube.com/watch?v=jtUBM--7Crs&list=PLWt9YXbjcH9BxKG-dQF6DpIigrC-8Eq8V

10:30, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
Purpurowy deszcz

Nigdy nie chciałem w żaden sposób Cię zasmucić. Nigdy nie chciałem sprawić Ci żadnego bólu. Chciałem tylko raz jedyny zobaczyć jak się śmiejesz. Chciałem tylko zobaczyć jak się śmiejesz w purpurowym deszczu. Chciałem jedynie zobaczyć jak się kąpiesz w purpurowym deszczu. Nigdy nie chciałem być Twym weekendowym kochankiem. Chciałem jedynie być kimś w rodzaju przyjaciela. Kochanie, nigdy nie mógłbym ukraść Cię innemu, to taka szkoda, że nasza przyjaźń musiała się zakończyć. Chciałem jedynie zobaczyć Cię pod purpurowym deszczem. Kochanie, wiem, wiem, ja wiem. że czasy się zmieniają. To jest czas, gdy wszyscy sięgamy po coś nowego. To znaczy, że Ty też mówisz, że potrzebujesz przywódcy lecz nie wygląda, byś mogła się zdecydować. Sądzę, że lepiej już skończ z tym i pozwól mi wprowadzić się w purpurowy deszcz.

https://www.youtube.com/watch?v=raNGeq3_DtM&list=RDTvnYmWpD_T8&index=2

09:17, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 lutego 2019
Niepewne decyzje

Mam tak samo jak ty, wiele obaw,  wiele niepoukładanych jeszcze myśli. Mam wątpliwości czy decyzja jaką podejmę to ta właściwa, wybrana z tych możliwych. Kolorowe sny, spojrzenia, później wspomnienia i tęsknota za wiosną, tęsknota za zdyszanym oddechem, który nie kiedyś, nie jutro, nie za miesiąc, ale zaraz, już pragnie ukojenia. Wybór szkoły to ważna i odpowiedzialna decyzja. Nadeszła pora na podjęcie przez Ciebie decyzji o wyborze dalszej drogi kształcenia. Wybór szkoły powinien być zgodny z Twoimi zainteresowaniami i możliwościami. Rozważnie podejmuj decyzję. Możesz wybierać spośród następujących typów szkół: liceum ogólnokształcące, technikum, branżowa szkoła I stopnia. Dwa pierwsze typy szkół kończą się egzaminem maturalnym, natomiast nauka w technikum i szkole branżowej daje możliwość uzyskania zawodu. Pragnę przypomnieć, że w tym roku także obowiązuje elektroniczny system rekrutacji, a o przyjęciu decydować będzie ilość uzyskanych punktów. Przy pomocy serwisu internetowego można będzie: wypełnić wniosek o przyjęcie do szkoły, zapoznać się z kryteriami i zasadami punktacji, monitorować zainteresowanie innych kandydatów poszczególnymi oddziałami. Możesz wybrać 3 szkoły (zespół szkół nie jest szkołą), które odpowiadają Twoim zainteresowaniom (szkoły należy ułożyć według preferencji tzn. uwzględniając poziom Twojego zainteresowania daną placówką).  PAMIĘTAJ! Szkoła pierwszego wyboru to ta, na której zależy Ci najbardziej. Nie ma ograniczeń w wyborze liczby oddziałów. W 3 wybranych przez Ciebie szkołach: wybierz więcej niż jeden oddział (im więcej oddziałów wybierzesz, tym większe masz szanse na dostanie się do szkoły. Zwróć uwagę nie tylko na liczbę ale także na kolejność w jakiej wybierasz oddziały, gdyż system pozycjonuje punkty do poszczególnych oddziałów. Jeśli wybrałeś oddział dwujęzyczny, w tym oddział międzynarodowy pamiętaj, by sprawdzić w szkole, która prowadzi nabór do tego oddziału, termin testu kompetencji z języka. Wybierając oddział sportowy/mistrzostwa sportowego sprawdź w szkole, która prowadzi nabór, zasady przyjęcia do tego oddziału. Technik florysta, technik leśnik, weterynarii, architektury krajobrazu, inżynierii środowiska, pszczelarz, hodowca koni, rolnik, ogrodnik, technik melioracji. To zaledwie kilka propozycji przygotowanych przez szkoły średnie dla absolwentów naszej szkoły. Aby przybliżyć  uczniom zawody w ramach projektu „Uczeń z pasją” na lekcjach z doradztwa zawodowego uczniowie wcielają się w przedstawicieli poszczególnych grup zawodowych. Do oceny predyspozycji do zawodów w danym obszarze kształcenia zawodowego, tym razem posłużyły zadania oraz wyposażenie symulujące środowisko pracy lub typowe wyzwania dla poszczególnych zawodów. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=TvnYmWpD_T8

14:48, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 lutego 2019
Autsajder

Skuteczna zmiana swoich zachowań czyli o postanowieniach Noworocznych

 Zawsze kiedy przychodzą święta, albo w kalendarzu zmienia się rok, część z nas podejmuje postanowienia: „będę lepszy, odchudzam się, nie pije, rzucam palenie, rezygnuję ze słodyczy….”. Czasami podejmujemy nie jedno, a kilka postanowień i wtedy zazwyczaj słyszymy - „po kolei, nie wszystko naraz”, chociaż większe sukcesy odnoszą ludzie, którzy podejmują zmianę kilku swoich problemów równocześnie, niż ci, którzy planują zmianę zachowań po kolei. Niepożądane zachowania, szkodliwe nawyki, nałogi doprowadzają do doświadczeń osobistych, czasami, a może zazwyczaj przykrych. Przecież większość z nas chce zmienić się na lepsze, mniej jeść, więcej się poruszać, mniej czasu spędzać przed telewizorem, schudnąć, poświęcać więcej czasu rodzinie, systematycznie uczyć się, nie przynosić pracy do domu…

 FAZY ZMIANY ZACHOWAŃ

Znajomość faz zachowań pozwala zrozumieć, kiedy pojawiają się specyficzne zmiany postaw, intencji i zachowań oraz pomagają dostosować do nich rodzaj interwencji (pomocy). Znajomość tych faz ma podstawowe znaczenie w poradnictwie i psychoterapii osób uzależnionych (od różnych substancji i środków), a także w edukacji zdrowotnej. Początkowo nie jesteśmy świadomi lub niedoceniamy swój problem, więc nie mamy zamiaru niczego zmieniać. Pod wpływem namów lub presji ze strony osób z najbliższego otoczenia, podejmujemy pewne próby zmian, które to szybko zarzucamy, gdy presja znika i wracamy do poprzednich zachowań. Ten okres został nazwany – fazą przedkontemplacji. Po niej następuje faza kontemplacji, kiedy to uświadamiamy sobie swój problem i zaczynamy poważnie myśleć o konieczności zmian, w najbliższym czasie muszę…, w najbliższym czasie zrobię…. Kiedy? Jeszcze nie wiem, ale muszę. Rozważamy „za i przeciw”, czyli tak naprawdę nie jesteśmy jeszcze gotowi do wprowadzenia zmian w naszym życiu. Z tej fazy, która nie może trwać zbyt długo przechodzimy w fazę przygotowania. Podejmujemy decyzje o zmianie zachowania i planujemy dokonać jej w najbliższym czasie. Planujemy, jeszcze nie zmieniamy i tu znów pozostawanie zbyt długo w tej fazie, nic nie zmienia w naszym życiu. „Nie wcale nie muszę, nie muszę tylko, po co…? Kiedy jednak udaje się nam przejść w kolejną fazę, fazę działania, to wtedy wszystko zaczyna się zmieniać wokół nas, choć sami jeszcze tego nie zauważamy. Modyfikujemy swoje zachowania, praktyki i środowisko, aby rozwiązać swój problem. Pamiętajmy, że wymaga to konsekwencji, czasu i energii dla osiągnięcia założonego celu. Zachowania te muszą być podtrzymywane i tu na tym etapie staramy się zapobiegać powrotowi do poprzednich zachowań oraz utrwalać to, co uzyskaliśmy przez swoje działanie. Zauważamy korzyści z wprowadzonych zmian. Jest to faza kontynuacji zmian (a nie stagnacji). Podsumowaniem tego, jest zintegrowanie tych zmian z naszym stylem życia. Jeśli to zrobimy, to proces dokonania zmiany naszych zachowań można uznać za zakończony. Czasami jest tak, że pierwsze próby zmiany zachowań nie zawsze kończą się sukcesem. Niepowodzenia powodują konieczność powrotu od wcześniejszych faz i nowych prób. Nie wolno się poddać, rezygnować, wmawiać sobie jestem beznadziejny, za słaby, nie dam rady, to dla mnie zbyt trudne. Zmiany nie wolno przyśpieszać, przeskakując przez wcześniejsze stadia. Każda z nich musi trwać i wnieść coś z siebie.  W Nowym 2019 Roku życzę wszystkim wytrwałości i sukcesu w podjętych postanowieniach.

                                                 Krzysztof Ołdziejewski
                                                                pedagog szkolny - socjoterapeuta

https://www.youtube.com/watch?v=WTn1HxfdOmU&index=3&list=RDLMOD-249Hss

 

14:34, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
Inwestycja w siebie

Wiara w siebie i optymizm stanowią jedno z wielu źródeł naszych motywacji. Codziennie musimy dokonywać różnych wyborów. Od prozaicznych kwestii takich jak w co się ubrać, co zjeść, po wybór przyjaciół, szkoły, studiów i pracy. Nierzadko, od naszych decyzji tu i teraz zależeć będzie nasze dalsze życie, w tym życie zawodowe. Co wybrać zabawę czy naukę ? Nowe buty czy szkolenie? Wakacje czy kolejne studia podyplomowe? Zdobywanie wiedzy stanowi podstawę dzisiejszej edukacji. To, co do niedawna było nie do pomyślenia, dziś stało się naszą codziennością. Nasz świat zalało „tsunami” informacji, ale i możliwości sprawdzenia siebie, swojego przyszłego pracownika, co w efekcie ma skutkować najtrafniejszym wyborem. Codziennie jesteśmy bombardowani niezliczoną ilością danych. Jednak nie zapominajmy, że nasz mózg ma ograniczone możliwości… Ile z tego zapamiętujemy? Ile wykorzystujemy w praktyce?. Za każdym razem warto zadać sobie pytanie, jak będę mógł wykorzystać nową wiedzę i umiejętności w pracy i w życiu. Obierając kierunek kształcenia i rozwoju trzeba odpowiedzieć sobie na kolejne ważne pytanie, do czego ten wybór mnie przybliży? Zupełnie niezrozumiałym staje się wypowiedź jednego z rodziców „testy na doradztwie zawodowym to straszenie ucznia…”. Hm… od klasy zerowej sprawdzamy umiejętności i kompetencje ucznia, później ucznia na poziomie kształcenia wczesnoszkolnego, dalej gimnazjalisty, obecnie ósmoklasisty i nie widzę w tym nic ze straszenia. Testy i wysoka świadomość dotycząca siebie i swoich kompetencji może oszczędzić nam kilku lat nauki, niekoniecznie związanej z naszymi zainteresowaniami i celami, co w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie może mieć bardzo duży wpływ na naszą karierę zawodową. Samoświadomość, czyli rozumienie własnych emocji, kierowanie samym sobą, automotywacja, składająca się na kompetencje osobiste, rozpoznawanie emocji u innych oraz radzenie sobie w relacjach z innymi to umiejętności społeczne. Brak którejś z tych umiejętności, dyskwalifikuje nas w przyszłości do wykonywania zawodów społecznych. Kluczowa dla ucznia ocena predyspozycji zawodowych odbywa się poprzez powiązanie ocenianych kompetencji z szczegółowymi rolami zawodowymi. Pozwala to wnioskować nie tylko o predyspozycjach ucznia do tego konkretnego zawodu, ale także do większej grupy zawodów powiązanych rolami zawodowymi. Założeniem opracowanej metody jest stwierdzenie, iż w powszechnej praktyce doradztwa zawodowego ocena predyspozycji zawodowych opiera się w głównej mierze na kwestionariuszach o charakterze deklaratywnym, w którym uczeń opisuje lub deklaruje swoje zainteresowania, preferencje lub zachowania. Oparcie wyborów edukacyjno-zawodowych na myśleniu życzeniowym, prowadzi często do nieporozumień oraz konieczności zmiany zawodu na etapie edukacji zawodowej lub po zakończeniu edukacji, gdy uczeń lub absolwent konfrontuje się z realnym środowiskiem pracy oraz prawdziwymi zadaniami zawodowymi i wyzwaniami. Dlatego widza o sobie, swoich predyspozycjach i wiedza o zawodzie jest intuicyjnym sposobem wsparcia procesu wyboru edukacyjno-zawodowego, w którym wynik kwestionariusza musi być uzupełniony informacją zawodową, ukazującą specyfikę zadań zawodowych, typowych dla zawodu czy zawodów będących w kręgu zainteresowań cznia. Sumienność, wytrzymałość, radzenie sobie ze stresem, podzielność uwagi, elastyczność, kreatywność, orientacja na klienta, komunikacja, aktywność, kultura osobista, spostrzegawczość -  to najczęściej poszukiwane kompetencje osobiste przez przyszłych pracodawców. Pomiędzy osobami odnoszącymi sukcesy zawodowe a ich kolegami czy koleżankami, którym nie wiedzie się w pracy, ujawniają się różnice, które dowodzą, że umiejętności emocjonalne w zaczym stopniu decydują o powodzeniu w życiu zawodowym. Zajęcia z doradztwa zawodowego w szkole, są ważne, ale czasami odbierane, bynajmniej w początkowym okresie zajęć, jako nudne. Pamiętajmy jednak, że samoświadomość jest naszym wewnętrznym kompasem, pozwalającym na uczenie się pozostałych kompetencji niezbędnych do odniesienia sukcesu w pracy. Co w najbliższym czasie? Poza spotkaniami i zajęciami w zakresie doradztwa zawodowego  zgodnych z planem i wewnątrzszkolnym systemem doradztwa zawodowego, już 2 marca, piszę już bo w tym roku na kilka tygodni wcześniej Targi Edukacyjne. W połowie marca kiedy szkoły przygotują pełną ofertę edukacyjną w szkole zorganizujemy Giełdę Szkół w której zawsze chętnie biorą udział szkoły z naszego powiatu i najbliższych okolic. Ponadto konsultacje indywidualne dla rodziców oraz naszych przyszłych absolwentów w gabinecie doradcy zawodowego. Pamiętajmy! Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie.

14:27, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
Inwestycja w siebie

Wiara w siebie i optymizm stanowią jedno z wielu źródeł naszych motywacji. Codziennie musimy dokonywać różnych wyborów. Od prozaicznych kwestii takich jak w co się ubrać, co zjeść, po wybór przyjaciół, szkoły, studiów i pracy. Nierzadko, od naszych decyzji tu i teraz zależeć będzie nasze dalsze życie, w tym życie zawodowe. Co wybrać zabawę czy naukę ? Nowe buty czy szkolenie? Wakacje czy kolejne studia podyplomowe? Zdobywanie wiedzy stanowi podstawę dzisiejszej edukacji. To, co do niedawna było nie do pomyślenia, dziś stało się naszą codziennością. Nasz świat zalało „tsunami” informacji, ale i możliwości sprawdzenia siebie, swojego przyszłego pracownika, co w efekcie ma skutkować najtrafniejszym wyborem. Codziennie jesteśmy bombardowani niezliczoną ilością danych. Jednak nie zapominajmy, że nasz mózg ma ograniczone możliwości… Ile z tego zapamiętujemy? Ile wykorzystujemy w praktyce?. Za każdym razem warto zadać sobie pytanie, jak będę mógł wykorzystać nową wiedzę i umiejętności w pracy i w życiu. Obierając kierunek kształcenia i rozwoju trzeba odpowiedzieć sobie na kolejne ważne pytanie, do czego ten wybór mnie przybliży? Zupełnie niezrozumiałym staje się wypowiedź jednego z rodziców „testy na doradztwie zawodowym to straszenie ucznia…”. Hm… od klasy zerowej sprawdzamy umiejętności i kompetencje ucznia, później ucznia na poziomie kształcenia wczesnoszkolnego, dalej gimnazjalisty, obecnie ósmoklasisty i nie widzę w tym nic ze straszenia. Testy i wysoka świadomość dotycząca siebie i swoich kompetencji może oszczędzić nam kilku lat nauki, niekoniecznie związanej z naszymi zainteresowaniami i celami, co w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie może mieć bardzo duży wpływ na naszą karierę zawodową. Samoświadomość, czyli rozumienie własnych emocji, kierowanie samym sobą, automotywacja, składająca się na kompetencje osobiste, rozpoznawanie emocji u innych oraz radzenie sobie w relacjach z innymi to umiejętności społeczne. Brak którejś z tych umiejętności, dyskwalifikuje nas w przyszłości do wykonywania zawodów społecznych. Kluczowa dla ucznia ocena predyspozycji zawodowych odbywa się poprzez powiązanie ocenianych kompetencji z szczegółowymi rolami zawodowymi. Pozwala to wnioskować nie tylko o predyspozycjach ucznia do tego konkretnego zawodu, ale także do większej grupy zawodów powiązanych rolami zawodowymi. Założeniem opracowanej metody jest stwierdzenie, iż w powszechnej praktyce doradztwa zawodowego ocena predyspozycji zawodowych opiera się w głównej mierze na kwestionariuszach o charakterze deklaratywnym, w którym uczeń opisuje lub deklaruje swoje zainteresowania, preferencje lub zachowania. Oparcie wyborów edukacyjno-zawodowych na myśleniu życzeniowym, prowadzi często do nieporozumień oraz konieczności zmiany zawodu na etapie edukacji zawodowej lub po zakończeniu edukacji, gdy uczeń lub absolwent konfrontuje się z realnym środowiskiem pracy oraz prawdziwymi zadaniami zawodowymi i wyzwaniami. Dlatego widza o sobie, swoich predyspozycjach i wiedza o zawodzie jest intuicyjnym sposobem wsparcia procesu wyboru edukacyjno-zawodowego, w którym wynik kwestionariusza musi być uzupełniony informacją zawodową, ukazującą specyfikę zadań zawodowych, typowych dla zawodu czy zawodów będących w kręgu zainteresowań cznia. Sumienność, wytrzymałość, radzenie sobie ze stresem, podzielność uwagi, elastyczność, kreatywność, orientacja na klienta, komunikacja, aktywność, kultura osobista, spostrzegawczość -  to najczęściej poszukiwane kompetencje osobiste przez przyszłych pracodawców. Pomiędzy osobami odnoszącymi sukcesy zawodowe a ich kolegami czy koleżankami, którym nie wiedzie się w pracy, ujawniają się różnice, które dowodzą, że umiejętności emocjonalne w zaczym stopniu decydują o powodzeniu w życiu zawodowym. Zajęcia z doradztwa zawodowego w szkole, są ważne, ale czasami odbierane, bynajmniej w początkowym okresie zajęć, jako nudne. Pamiętajmy jednak, że samoświadomość jest naszym wewnętrznym kompasem, pozwalającym na uczenie się pozostałych kompetencji niezbędnych do odniesienia sukcesu w pracy. Co w najbliższym czasie? Poza spotkaniami i zajęciami w zakresie doradztwa zawodowego  zgodnych z planem i wewnątrzszkolnym systemem doradztwa zawodowego, już 2 marca, piszę już bo w tym roku na kilka tygodni wcześniej Targi Edukacyjne. W połowie marca kiedy szkoły przygotują pełną ofertę edukacyjną w szkole zorganizujemy Giełdę Szkół w której zawsze chętnie biorą udział szkoły z naszego powiatu i najbliższych okolic. Ponadto konsultacje indywidualne dla rodziców oraz naszych przyszłych absolwentów w gabinecie doradcy zawodowego. Pamiętajmy! Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie.

14:27, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
piątek, 07 grudnia 2018
Mój ANIOŁ - Asaliah – patronuje od 13 do 17 listopada.

Każdy z nas przechodzi różne etapy życia. Zastanawiam się w którym akurat teraz jestem. Tak myślę, że aniołowie  pozwolą mi odkryć prawdę o sobie. Pozwolą podjąć jak najlepsze decyzje i podsuną właściwe rozwiązania. Rozwiną zdolności paranormalne, sprawią, że częściej będę medytować, szukać harmonii i spokoju. Każdy z nas przechodzi różne etapy życia. Uzyskanie podpowiedzi, czy to w formie rad, intuicyjnych odczuć, przepowiedni, znaków czy symboli, może przynieść potrzebne zrozumienie i popchnąć nas we właściwym kierunku. Często takie znaki wysyłane są do nas przez naszych aniołów. Musimy tylko być w stanie je zauważyć. Kiedy w twoim życiu pojawiają się wątpliwości i niepokój, pamiętaj, że twoje negatywne myśli są nie pod kogoś tam, ale pod twoją kontrolą. Poświęć czas we własnej wewnętrznej świątyni i uhonoruj to miejsce w swoim umyśle. Ja wiem, że tak życie pędzi a ty w tym życiu czasami się gubisz, ja wiem, że sił brakuje kiedy wracasz z pracy, że zamykasz drzwi, wyłączasz telefon, uciekasz od wszystkiego i wszystkich. Spokojnie, nie zwariowałeś, tak  ma wielu, zwłaszcza ci, których wrażliwość jest nieco wyostrzona. Odwiedzaj codziennie swoją świątynię, wizualizuj kwiaty, zapalaj świece i kadzidła, dziękuj, przebywaj w świetle. Nawet w ciemności jesteśmy w stanie zapalić świecę. Z najmniejszego zarodka nadziei może wyrosnąć wielki promień radości Otwórz swoje wewnętrzne okna i pozwól aniołom wlecieć do twojego życia.

www.youtube.com/watch?v=cFh8nxBgUIg

08:59, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 grudnia 2018
Czy wystarczy mi dni, wystarczy lat bym nacieszył się Tobą?

Czy wystarczy mi dni, wystarczy lat bym nacieszył się Tobą? Gdy zamknę oczy widzę wszystko w szczegółach, widzę tam Ciebie, nie widzę siebie i może to tylko ta ciemność, może dotyk. Krok po kroku, tak samo teraz, przedtem i potem, jak wczoraj marzę  i widzę tam ciebie, nie widzę siebie. Gdy zamknę oczy widzę wszystko w szczegółach, wystarczy dotyk i słyszę Twoje imię. Tyle skrajnych i błędnych decyzji , tyle mglistych dni, tyle łez i dróg krętych bym wreszcie spotkał ciebie, bym wreszcie spotkał ciebie. Czy wystarczy mi dni, wystarczy lat bym nacieszył się Tobą?

14:55, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
Tacy sami jeszcze wczoraj…..

Wszyscy znamy wyraz instruktaż, który oznacza udzielanie komuś wskazówek, instruowanie. Nie każdy wie jednak, że w polszczyźnie istnieje również wyraz instruktarz, który oznacza zbiór instrukcji lub przepisów, książkę z instrukcjami. Dodać trzeba, że wyraz ten uchodzi dziś jednak za przestarzały, a w jego miejsce mówimy zazwyczaj po prostu o instrukcji (lub zbiorze instrukcji). Obecnie w Internecie można nauczyć się praktycznie wszystkiego. Dzięki pojawiającym się filmikom z instruktarzem (zbiór instrukcji więc piszę rz). Krótkie filmy pokażą nam jak sformatować tekst w Wordzie, jak nauczyć się grać na gitarze, jak zawiązać krawat czy położyć panele w korytarzu. Spora część filmików zwanych tutorialami ( metoda przekazywania wiedzy typu „krok po kroku” ) edukuje swoich widzów w kwestii poprawienia swojej urody. Mamy więc filmiki pokazujące jak pomalować się na daną okazję, jak zrobić szałowe manicure, ombre, eko-kosmetyki albo opaskę z kocimi uszami. W kwestii zdobywania popularności w sieci, również ma swoje okno na świat młodzież. To kolejny sposób na zdobycie popularności i ugruntowanie swojej pozycji w sieci. Najważniejsze, aby zaistnieć, być aktywnym w mediach społecznościowych i zdobywać jak najwięcej „lajków”. Gorzej jak „lajki” są niepochlebne, przykre, a osoba która wrzuciła filmik z tego powodu cierpi, płacze i czym prędzej chce usunąć film z sieci. Niestety, tak jak zdarzyło się to w tym miesiącu, zapomniane hasła, ścieżki, kanały uniemożliwiają usunięcie treści, pozostaje więc chować głowę w przysłowiowy kołnierz i czekać, aż zainteresowanie przerzuci się na inny obiekt. Skąd ta potrzeba pokazania się całemu światu? Z pewnością młodzież chce być zauważona. Żyjemy w czasach, gdy ładna buzia i modny, markowy ciuch wystarczą, by zyskać popularność. Obsesyjna pogoń za pięknem i dzielenie się swoją prywatnością trudno pochwalić, ale musimy pamiętać, że nie jest to nic nowego. Przecież od zawsze szukamy modowych inspiracji w gazetach i śledzimy poczynania osób publicznych. Teraz, dzięki Internetowi i mediom społecznościowym, każdy z nas może stać się „minicelebrytą”. Wystarczy regularnie wrzucać zdjęcia czy wpisy na bloga.  Jaka jest skala tego problemu i czy należy ująć to jako problem? Czy aby na pewno mamy się czym martwić? W rozmowach z młodzieżą słyszę, że wielu krajach nastolatki dostają na urodziny operacje plastyczną. Dużą wagę ponoszą z pewnością media, które promują nieosiągalne kanony piękna. Zdecydowana większość nastolatek i nastolatków przywiązuje dużą wagę do własnego wyglądu, a jedna trzecia uważa, że wygląd przesądza o powodzeniu w życiu zawodowym i osobistym. Bardziej wierzymy w dobry wygląd niż w jakiekolwiek zdolności. W dzisiejszych czasach, aby uchodzić za atrakcyjną, należy być szczupłą, mieć nienaganna cerę, odpowiedni rozmiar biustu i golić „zbędne” owłosienie, czyli praktycznie wszystko poza włosami na głowie. Programy typu „Top Model” sugerują, że otyłość zaczyna się od rozmiaru 38. Z innego „Jak zostać damą” dowiadujemy się, że długość spódniczki decyduje o byciu damą. „Perfekcyjna Pani domu” podkreśla, że nadrzędnym zadaniem kobiety jest sprzątanie w domu, ale koniecznie w szpilkach i w pełnym makijażu. Nie zapominajmy jednak, że piękno jest pojęciem względnym i zmieniło się na przestrzeni wieków. Pamiętajmy o tym, że wszyscy mamy potrzebę różnorodności i mamy prawo kwestionować powszechnie przyjęte standardy. Jesteśmy inni i niech tak zostanie, bo jesteśmy wtedy ciekawi dla siebie nawzajem.

14:45, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 listopada 2018
Mała wspomnień garść.

W każdym z nas tkwią anioły i demony. W każdym z nas, więc dlaczego się dziwię, że także tkwią we mnie? Wiem, wszyscy posiadający poza swoją wrażliwością, wrażliwość artystyczną, przez życie idą inaczej i wcale nie jest im łatwo. Każda ich łza jest inna od wszystkich łez. Uważaj na złe duchy, uważaj kiedy uwalniają się demony i wtedy nie jesteś już anielski, boski a szatański. Znów walczysz z tym co złe, znów, wracasz w myślach do dni kiedy coś się zaczęło, rozmawiasz z każdą godziną, by ponownie iść drogą obraną, choć wybraną od nowa, to cały czas ta samą. Wiesz, że znów twoje skrzydła zamienią się w sidła, że będziesz walczył w nich kolejny raz, kolejny raz będziesz walczył z tym co stworzył świat. Mówisz drżącymi ustami, mówisz, że dalej tak nie chcę, nie pytaj jak, inaczej, inaczej niż dziś, choć wiem, że jutro będzie mi wczorajszych zmian żal. Mija czas i znów wierzysz w sny, stajesz się tym, który jeszcze wczoraj obcy był. Znów mówisz źle mi szło, ale to zmienię, więc wracasz do dni, do tamtych dni, by otrzeć uśmiechem łzy. 

www.youtube.com/watch?v=yJEf60kkwXc

12:14, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 października 2018
Na własność cały świat.

Na własność miałem  każdy dzień , na własność każdą noc, z miłością żyłem za pan brat i tylko dla mnie spadało każdej nocy tyle gwiazd. Kochałem znów kolejny raz, później zrozumiałem, że to chyba pierwszy raz. Tam jakby znów coś nowego, pewnego, zanurzyć się mogłem w otchłań Twoich słów. Jeśli gdzieś jest wyspa, ta jedyna, ta tylko dla nas, to chcę zostać na niej tylko z Tobą. Znów powiem Ci, że Twym oczom gwiazdy podarowały cały blask i spytam Cię  czy, nadal mnie kochasz? 

14:47, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 maja 2018
Wołanie w ciszy…

Przez długie miesiące bardzo brakowało mi tamtych dni, brakowało dni z Tobą i myślałem sobie świat zapomniał o mnie. Oswojony z ciszą, wpatrzony w dni które tak wiele zmieniły nie wiedziałem dokąd iść. Hej Panie pobłogosław tym co błądzą w taką noc. Ty przecież wiesz że nie są źli, po prostu źle im szło. Nie czując zimna szedłem tak przed siebie, bez celu, bez sensu, byle iść. Nawet nie wiem kiedy porwał mnie wiatr, a oczekując cudu Twoich dłoni szukałem. Za oknem padał śnieg, był mróz i  hulał wiatr. Nawet nie wiem kiedy pojawiłaś się obok i uśmiechem otarłaś słone łzy. Znów pokochałem tak jakbym miał 20 lat. Spoglądam w niebo i widzę gdzieś zza chmur twoją uśmiechniętą twarz. Więc to Ty? Sam nie wiem co to było.

 

11:39, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 15 maja 2018
Maj 2018

Ten rok szkolny trochę mnie zmęczył. Dlaczego? Był inny niz wszystkie inne i wcale nie oceniam go w kategoriach  zły/dobry czy lepszy/gorszy. Inny-bo przyszło mi się zmierzyć z rzeczami jaki do tej pory nigdy się nie pojawiły. To w jaki sposób myślimy predysponuje nas do wykonywania pewnych zawodów. Osoba, która np. lubi ruch i aktywność, nie będzie zadowolona pracując na stanowisku wymagającym dużego skupienia lub wielokrotnego powtarzania żmudnych działań. Osoba, która ceni sobie przebywanie z ludźmi zapewne nie wykorzysta wszystkich swoich potencjałów pracując w księgowości, czy w nadleśnictwie, rozwinie natomiast swoje skrzydła jako lekarz, nauczyciel czy handlowiec. A osoba czująca się dobrze podczas analizowania tabel, wykresów i liczb, może doskonale sprawdzić się w bankowości. Wynika z tego, że to, jaki styl jest u nas najlepiej rozwinięty, warunkuje nie tylko naszą skuteczność w danym zawodzie, ale także nasze zadowolenie zawodowe i osobiste. Rozpoznanie i zrozumienie stylów swojego umysłu pozwala na rozbudzenie procesu autorefleksji, aktywne kształtowanie własnej ścieżki rozwoju oraz formułowanie indywidualnych celów i planów zawodowych. Nie zapominajmy, że tak jak każdy, mam prawo do marzeń i tęsknot. Gdy przychodzą ciepłe miesiące czekam na ten moment, gdy na ryneczkach pojawią się polskie, dorodne czereśnie, maliny, morele. Czekam na  soczyste pomidory z naszego ogrodu, ogórki i witaminowe bomby - szparagi. Całą zimę tęsknię za letnimi smakami. Te marzenia, co niektórzy, rekompensują sobie powidłami, dżemami albo wizytą w solarium. Dzisiaj kiedy pomagałem dzieciakom wybrać dalszą drogę ich kariery zawodowej, poraziła mnie jedna wypowiedź - „Nie mam zalet i nic nie potrafię, więc nie ważne jest, jaką szkołę wybiorę”. Więc co dały wcześniejsze miesiące pracy? Co zrobiłem nie tak, że pojawiła się taka pozbawiona nadziei wypowiedź? Kilka słów: jestem, spójrz na mnie, weź się w garść. Przecież wczoraj jeszcze wszystko miało sens.

https://www.youtube.com/watch?v=J7xuHU4zYMY11:43, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 marca 2018
Ty

Chciałbym być słońcem twojego lata i każdego ranka bosą stopą strząsać krople rosy z zielonych traw naszego ogrodu. Chciałbym na własność mieć cały twój świat  by każdej nocy z miłością żyć za  pan brat. Nie mówisz wiele, nie pytasz, a wciąż zachwycasz i zapalasz w sercu tęcze. Wtedy znów chcę żyć, wtedy znów chcę żyć, chcę z tobą być. Przecież już wszystko poznałem, ból, radość, łzy zmieszane z uśmiechem i znam odgłos łamiącej się przyjaźni, co boli przez lata. Przecież już wszystko poznałem, a kocham chyba pierwszy raz. "Tyle chciałem Ci dać, deszczem kwiatów okryć Cię, czasem porwał mnie wiatr,chciałem siebie odnaleźć,lecz nie ma mnie.Tyle chciałem Ci dać, ubrać miłość w spokój snów, Gdzieś byłaś a ja, Twoich dłoni szukałem".  

12:54, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 marca 2018
Ciemniejsza strona Internetu

Ostatnio więcej czasu spędzałem na korytarzu budynku szkolnego, bo ze względu na niskie temperatury przerwy między lekcjami wszyscy spędzaliśmy w budynkach szkolnych. Dało to też możliwość wnikliwej obserwacji naszej młodzieży i wyciągnięcia pewnych wniosków. W każdym zakątku szkoły Internet. To, że Internet uzależnia, czasem w poważny sposób, zaburzając funkcjonowanie człowieka i to, że  nie ma znaczenia w jakim wieku, pisałem już kiedyś, więc dziś tylko zasygnalizuję. Uzależnienie od Internetu czy gier komputerowych znajduje się na międzynarodowej liście klasyfikacji chorób. Mówi się o zespole uzależnienia od Internetu, które zawsze odbija się na funkcjonowaniu osoby uzależnionej w wielu sferach. Dotyka to także dzieci i młodzież. Wolno przemieszczam się korytarzami szkoły i staram się liczyć uczniów i uczennice trzymające aktualnie telefon w ręku. Wpatrzone w ekran oczy śledzą przesuwający się aktualny scenariusz, gry, której towarzyszą wzburzone emocje. Znów na nic , nie udało się… Nadmierne przebywanie w sieci małymi kroczkami zaczyna uzależniać i zakłócać naszą normalność dnia pracy, zwłaszcza gry online, które stają się namiastką rzeczywistości robią to w sposób bezwzględny i zarazem bezlitosny. Co zatem dzieje się kiedy młody człowiek nie słyszy już dzwonka starającego przywołać do wejścia w strukturę lekcji, klasy? Z ankiet wynika, że przeciętnie uczeń czy tez uczennica korzysta z Internetu przez 3,5 godziny na dobę. Rekordzistki są takie które Internet maja włączony przez 24 godziny i takie które potrafią nie spać przez dwa dni, to z ankiet informacja uzyskana od uczennicy klasy VII. Mniej ruchu, narażenie na ból kręgosłupa, obciążenie wzroku i perspektywa choroby oczu, przeciążenie układu nerwowego, problemy ze snem, to tylko niektóre z konsekwencji z jakimi przyjdzie się zmierzyć nałogowcom z sieci. Pobudzony uczeń, ma trudności w skupieniu uwagi, często jest impulsywny, rozdrażniony, reaguje złością i agresją. Coraz częściej zauważa się u takich osób pogłębiające sie zaburzenia w komunikacji językowej, bo język komputera czy gry jest zupełnie inny.  Nie można wykluczyć, że podobnie jak w przypadku wielu innych uzależnień, na rozwój uzależnienia od komputera czy sieci internetowej mają wpływ czynniki biologiczne, psychologiczne, duchowe i społeczne. Rozwój uzależnienia od Internetu, podobnie jak w przypadku innych uzależnień, charakteryzuje się swoistą dynamiką i można w nim wyróżnić kolejne etapy: 

  1. zetknięcie się i zafascynowanie Internetem jako nowością, poznawanie jego możliwości, „wejście” w nową rzeczywistość, poczucie „więzi z całym światem” czy „braku granic”,
  2. zwrócenie uwagi na fakt, że korzystanie z Internetu ułatwia odprężenie się i pomaga w zredukowaniu dyskomfortu (napięcia psychicznego, poczucia samotności itp.),
  3. coraz bardziej regularne korzystanie z Internetu w celu unormowania swoich stanów emocjonalnych,
  4. postępujące ograniczanie kontaktów z bliskim otoczeniem (wycofywanie się ze świata realnego, zobojętnienie społeczne) na rzecz kontaktów wirtualnych i poświęcanie im coraz większej ilości czasu,
  5. poczucie dyskomfortu w sytuacjach ograniczonego dostępu do Internetu,
  6. pojawienie się problemów społecznych, zdrowotnych, finansowych itp., których związek z korzystaniem z Internetu nie ulega wątpliwości.

Oczywiście tak jak w innych uzależnieniach, wszystko zależy od indywidualnych skłonności osoby, ale młody człowiek uzależnia się wcześniej, podobnie jak płeć żeńska od męskiej. Aby komputer mógł spełniać pożyteczną rolę w rozwoju dziecka, nie wolno przegapić momentu, kiedy ciesząc się, że dziecko woli spędzać czas w domu zamiast z kolegami na podwórku, rodzice nie wiedzą, że robi to nie z przywiązania do rodziny, ale dlatego, żeby być bliżej komputera. Należy też pamiętać, że bardziej zagrożone uzależnieniem od komputera lub od sieci będą osoby: młode, sfrustrowane i zagubione w świecie dorosłych, mające problem z bezpośrednim kontaktowaniem się z innymi, z poczuciem niskiej wartości, potrzebujące dowartościowania, z problemami emocjonalnymi czy zaburzeniami afektywnymi, poszukujące przyjaźni, romansu, z nieleczonymi dysfunkcjami seksualnymi, cierpiące na inne uzależnienia, które traktują Internet jako „bezpieczną” używkę. 

www.youtube.com/watch?v=XcfefA4H0tU

11:40, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 lutego 2018
Wystarczy jeden dotyk.


Nigdy nie mogłem uwierzyć w to, jaka jesteś i chyba nigdy nie wiedziałem, że tak można kochać i tęsknic gdy musimy się rozstać na parę godzin. Wiesz zawsze jesteś przy mnie i nawet jeśli nie dzwonisz, tak zwyczajnie żeby zapytać co tam? co słychać? to jesteś obok i codziennie błogosławię dzień, w którym Cię zrozumiałem. Wystarczy jeden Twój dotyk, bym zapłonął. 

www.youtube.com/watch?v=JIN36NweL6I&index=2&list=RD-SFFRaIUisY

01:40, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 grudnia 2017
Dbanie o siebie to jeszcze nie egoizm.

Ostatni miesiąc roku. Znów podsumowania, przyrzeczenia i wszystkie inne emocje towarzyszące w chwilach kończenia czegoś i zaczynania nowego. Zacznij od nowa, i od nowa, i od nowa aż w końcu dostaniesz to, o co zabiegasz. Rób to, czego najczęściej się boisz, a ludzie boją się dwóch rzeczy: zaczynania nowego i kończenia starego. Lawirują pomiędzy nimi, bo może samo wyjdzie. Niestety, zwykle nie wychodzi. Żeby coś zmienić, najpierw trzeba się pogodzić z tym jaki jest świat, z tym, że nigdy nie będzie tak, że każdy ciebie zaakceptuje. Nie masz gwarancji sukcesu, ale jeśli nic nie zrobisz, masz gwarancję porażki. Kobiety i mężczyźni zdradzają się, nowotwory dotykają wszystkich losowo bez względu na złe czy dobre uczynki, firmy padają, ale nie przeszkadza to w powstawaniu nowych. Czujesz się samotnie, i  jednocześnie masz tysiące możliwości, setki potencjalnych przyjaciół rozrzuconych po świecie, niejedną miłość do przeżycia, smaki, zapachy i widoki, które sprawią, że będziesz stać na miękkich nogach i przez chwilę przestaniesz oddychać. Taka jest rzeczywistość – chwilami brutalna, chwilami brutalnie piękna. Rozumiem, że podejście do kobiety to jest pewien wyczyn, a jeśli ma się piętnaście lat to bywa, że jest to nawet sukces pokroju stworzenia Amazonu. Wiem, że czasem stres sprawia, że odczuwa się fizyczny ból, aż do chwili kiedy nie oswoi się w sobie tego uczucia. Łapię, że są faceci, którzy jeszcze zanim sprawdzą czy dziewczyna nie ma na sobie stanika push-up i gaci modelujących sylwetkę, układają w swojej głowie wizję całonocnego seksu, a jeszcze częściej seksu, wspólnych poranków, znów seksu, karmienia siebie truskawkami z szampanem i tą radosną dumą z posiadania świetnego związku. Na koniec rozumiem też, że usłyszenie zimnego, prostego i niepodlegającego błędnej interpretacji: „Nie!” może boleć.

Tylko nie powinno. Nawet jeśli zbierałeś się do podejścia pół godziny, nie piłeś alkoholu, chociaż mordeczka cię swędziała, kupiłeś sobie ubrania za dwa tysiące złotych i przez rok tyrałeś na siłowni, to wciąż nie masz prawa niczego oczekiwać. Co ją to obchodzi? Możesz myśleć, że zrobiłeś to dla niej, ale zrobiłeś to dla siebie. Ona nie kazała ci podchodzić. To była twoja decyzja, a ona miała prawo podjąć własną i jeśli masz żal do dziewczyny, że za twoje starania nie nagrodziła cię medalem, to obawiam się, ze musisz dorosnąć. Dbanie o siebie to jeszcze nie egoizm. Istnieje duża szansa, że nie jesteś głównym tematem w głowach ludzi z Twojego otoczenia. Myślenie o tym, co pomyślą inni, często jest efektem wrażenia, że inni stale kierują swoją uwagę na nas, analizując każdy nasz ruch, każde nasze działanie. To nas paraliżuje, bo mamy wrażenie, jak byśmy byli na scenie, zmuszeni do zagrania jakiejś roli. Taki paraliż i poczucie uwięzienia w ciągłym zgadywaniu myśli innych ludzi bezlitośnie okradają cię ze szczęścia.

https://www.youtube.com/watch?v=LpK89WmmHJo&feature=related11:33, krzysztofoldziejewski
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 27 listopada 2017
Pożegnania trwają całe nasze życie.

Skrywa w dłoniach, twarz, przemęczoną twarz. Nie płacze, nie ma już na to sił...Przeraźliwa  pustka szpitalnego korytarza, której złowroga atmosfera przypomina najlepsze sceny horrorów Hitchock’a. Gęste i ciężkie powietrze przesiąknięte nieprzyjemnym, specyficznym szpitalnym zapachem zmieszanym z zapachem świeżych jeszcze łez, bólu, krwi i cierpienia wypełnia każdy zakamarek, czyniąc to miejsce jeszcze bardziej przerażającym. Martwą ciszę, co jakiś czas, na przemian nieśmiało przeplatają słyszane gdzieś w oddali głuche kroki. Wiesz to niebywałe, mimo, że przez całe życie był niewierzący, teraz żarliwie się modli. … nagle na dźwięk otwierających się drzwi sali operacyjnej, gwałtownie zrywa się na równe nogi. Patrząc przekrwionymi od płaczu, pełnymi nadziei oczyma krzyczy wręcz błagalnie o jak najszybszą informację: Co z nią, co z moją żoną? Operacja się udała? Udała się, prawda? Długa cisza i później takie zmrażające ciało słowa – przykro mi … robiliśmy wszystko, co w naszej mocy… Nagle pojawia się pustka. Znów twarz w dłoniach, spod których ciurkiem zaczęły wypływać łzy. To było jak zły sen. Znów chcesz zobaczyć jej wesoły uśmiech, ale… niestety nie będzie ci dane nigdy to ujrzeć. Przynajmniej tu, na tym ziemskim padole, gdzie żelazna reguła “memento mori” przypominana jest nam nagle i znienacka, bez przygotowania, bez dania szansy wypowiedzenia “kocham Cię” lub przynajmniej zwykłego “żegnaj”. Wiem, w myślach długo jeszcze będziesz szeptać jej do ucha o tym, jak bardzo ją kochasz i będziesz przepraszać, że nie zdążyłeś jej tego powiedzieć.  

14:55, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 14 listopada 2017
Gdybyś

Zbyt często czasami słyszysz ciszę. Masz wtedy wrażenie, że dosłownie los jest głuchy. Wołasz, nawołujesz ale twój głos mówi ci często, że już nic się nie zmieni, tak zostanie. Zrozum, że poza tym, że twój cień raz jest za, raz przed tobą nic się nie zmieni.Przedstawiasz wciąż nową twarz, nową rolę grasz, uśmiechasz się i jesteś taki jak kiedyś, do kiedy jesteś pośród nas. Wieczorem sam w domu, zamknięty w pusty spokój przed sobą widzisz jakiś cień. Dlaczego spuszczasz głowę, dlaczego odwracasz nagle oczy, dlaczego w milczenie znowu się cofasz? Jaka drzazga w twoim pustym sercu tkwi? Pamiętasz? Gdybyś kochał, gdyś lubił, gdybyś zechciał…? Gdybyś nie był jaki jesteś… Gdybyś…? Więc co z tobą. Jesteś głuchy? W twoim życiu wszyscy dobrze się bawili, chociaż był jeden wyjątek. Siadał przy stole, wyjmował farby i kolorowe otwierał okno. Rozmawiał z ciszą, choć podpowiadała mu – idź, idź w stronę słońca. W ciszy tak smutno, choć rozpacz z jej dna wyrywa się już od lat.

15:10, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 listopada 2017
Rozmowa serca i rozumu ...aby pamiętać także, że ze wszystkich rzeczy wiecznych miłość trwa najkrócej.

Kiedy myślę i nic nie wymyślę, to sobie myślę, po co ja tyle myślałem, żeby nic nie wymyślić. Przecież mogłem nic nie myśleć i tyle samo bym wymyślił.

Rozum (on): Serce! Ty pijesz?!Serce (ona): Ja? Nie, skądże. To tylko whisky. Rozum: Odkąd zakładasz, że mężczyźni wiedzą, co powoduje smutek kobiet? Serce: Ty, Rozum, nie myśl, że jak jesteś wyżej, to wszystko lepiej widzisz i wszystko Ci wolno! Ty lubisz wiedzę, prawda? Racjonalizm wie o mistycyzmie tylko tyle, że jest absolutnie nieracjonalny. Rozum, sprawdź u siebie w aktach, czy ja się nie mylę. Czy ratio znaczy część całości? Jestem prawie pewna, że to znaczy dokładnie to. Racjonalizm jest częściowy, jest zimny i nieprzytulny. Jak opuszczone igloo. Serce: Żyjącemu cały czas w igloo trudno zrozumieć, jak to jest na miękkim dywanie przy kominku w   listopadzie, gdy za oknem pada. Rozum: Nie ma nic bardziej przykrego jak kominek w pustym pokoju nazajutrz. Masz tylko popiół do wyniesienia. Często nie ma już nikogo, aby to zrobił za ciebie. Pomyślałaś, Serce, o tym? W igloo jest zawsze tak samo. Nudno? Zimno? Może, ale nie ma popiołu. Do popiołu potrzebne są płomienie Serce: Nie pomyślałam. Bo ja nie myślę. Ja czuję. To ty wyłącznie myślisz, biedaku. Rozum: Ty się, Serce, nie wywyższaj. Myślisz, że jak mnie zracjonalizujesz, to wyjdzie na to, że ty to wzniosłość i wyższe stadium rozwoju, a ja to Biskupin? Ty się, Serce, mylisz. My jesteśmy oboje w trakcie reakcji chemicznej. My jesteśmy tylko chemią. Twoja reakcja jest po prostu tylko inna. Ja to neurony, dendryty, podwzgórze, śródmózgowie i ciało migdałowe. Ty to głównie neuroprzekażniki: fenyloetyloamina, dopamina i katecholamina. Obojętnie, jak to się nazywa. Nas można będzie kiedyś zarejestrować w jakimś banku danych reakcji chemicznych. Zobaczysz. Twoja reakcja się skończy znacznie prędzej niż moja. Moja potrwa do końca. Ty masz za duże ciepło reakcji. Za dużo potrzebujesz i za dużo pobierasz. Tego nie wytrzyma długo nawet piec hutniczy. Wypalisz się. Poza tym ty dokładasz do jednego tylko pieca. Ty, Serce, uważaj, bo ten drugi ci gaśnie. Ale jeszcze się żarzy. Jeszcze nie jest za późno. Ciągle jeszcze możesz rozdmuchać tam płomienie. Serce: Rozum, ty nawet mówisz rozumnie. Ale ty się nie znasz. Są takie rzeczy, których ty nigdy nie pojmiesz. Rozum: Dobra, dobra. Ja wiem, Serce. Ja wiem, o co ci chodzi. Chodzi ci o miłość. Ale pamiętaj: ze wszystkich rzeczy wiecznych miłość trwa najkrócej. Więc ty się nie nastawiaj na wieczność. Ty, Serce, nie jesteś czasoprzestrzeń. Serce: Mówisz tak, bo nienawidzisz miłości. Wiem, że tak jest. Nawet cię rozumiem. Bo gdy ona przychodzi, wyłączają cię. Oboje cię wytaczają. Przenoszą cię do piwnicy jak narty po zimie, która minęła. Masz tam przeczekać do następnego sezonu. Nie potrzebują cię teraz. Przeszkadzasz im. Po co im ty? Oni nie mają czasu na ciebie. Myślą o sobie bez przerwy. Zachwycają się wszystkim w sobie. Nawet swoimi wadami. Rozum dla nich to obawa przed odmową, to drążące pytanie, dlaczego akurat on lub ona. Oni nie chcą takich  pytań. Pogódź się z tym. Rozum: Nie mogę. Tylko ty, Serce, czujesz to, że nie mogę. Dobijam się czasami do nich z tej piwnicy. Ale mnie nie słyszą. Bo oni są wtedy głusi na wszystko. Poza tym, to skąd ty to wszystko wiesz, Serce? Serce: Rozum, zrobisz coś dla mnie? To bardzo ważne. Nigdy ci tego nie zapomnę. Mógłbyś mi wyłączyć na jakiś czas Sumienie? Dokucza mi. Strasznie mi dokucza. Rozum: Słuchaj, Serce. Nie rób mi tego. Proszę cię. Nie załatwiaj ze mną nic przy wódce. Bądź bezinteresowna, Serce. To, że pijemy razem i że ty się trochę racjonalizujesz, a ja trochę rozczulam, nie upoważnia cię, abyś załatwiała ze mną interesy. Miej Honor, Serce. Poza tym Sumienia nie da się wyłączyć. Ja też tego nie potrafię. Parę razy próbowałem, bo i mnie dokucza czasami. Ale się nie da. Można je tylko na jakiś czas zagłuszyć. Najlepiej żyć z nim w zgodzie. Nawet pogadać z nim nie można. Poza tym trudno je napotkać. Siedzi ciągle gdzieś w Podświadomości. Najchętniej wyłazi w nocy. Wtedy ja już śpię i się regeneruję, a ty, Serce, masz ładny sinusoidalny rytm. Serce: Ja nic z tobą przy wódce nie załatwiam. To miałeś, Rozum, zrobić dla mnie z dobrego serca. Masz rację, Rozum. Z SUMIENIEM NIE DA SIĘ NEGOCJOWAĆ. Czy chcesz być szczęśliwym przez chwilę? Zemścij się.  chcesz być szczęśliwym zawsze? przebacz!!!

 https://www.youtube.com/watch?v=bsYV5UnLg6Q 

14:25, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
sobota, 30 września 2017
Tęczowy most

Głaszczę twoje nogi, moje ręce przypalają twoją skórę. Nic nie mów. Pocałuj mnie gdy tylko zechcesz, jest mi dobrze i rób to co zechcesz, bo jesteś i to mi wystarcza. Zbudowałem tęczowy most, dla ciebie, dla nas. Nic nie mów. Weź mnie do swojego snu i pozwól w nim zostać. Ta magia pochłania nas nocą, pochłania i daje siłę.Weź mnie do swojego snu, niech w nim zostanę. Patrzę na Ciebie z uwagą i w oczach zagubiony tonę. Nasze myśli kłębią się gorące i ludzkie nasze pragnienia do granic wytrzymałości pną się. Nic nie mów. Pocałuj mnie gdy tylko zechcesz. Pozbawiona grawitacji jeszcze bardziej stajesz się mi bliska, a słowa rosną w siłę z każdym muśnięciem ust. Nie bój się. Przecież mnie znasz. Zawsze będę blisko. Gdy nie miałem już sił, ty podałaś mi rękę , ale wiem, że życia nie starczy bym nacieszyć mógł się tobą. Przecież mnie znasz. Nic nie mów. Weź mnie do swojego snu i pozwól w nim zostać. Tyle lat jestem wciąż w drodze, bo życia nie starczy bym nacieszyć mógł się tobą. 

https://www.youtube.com/watch?v=LpK89WmmHJo&feature=related00:14, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 maja 2017
Fantasmagoria

Odważysz się powiedzieć, co  przyniesie jutro…  a ty? Odważysz się powiedzieć, co czeka cię za zakrętem twego życia? Milczysz...? No właśnie (...) Na świecie, kilka serc przetrwało, a jednym z nich jest moje i ty o tym wiesz. Wiesz też, że tylko dla ciebie  bije każdego dnia.  To utrzymuje mnie przy życiu. Myśl o tym, że jesteś  dotyka naszych słów i choć wspinamy się każdego dnia, każdej nocy, to następnego dnia jest tak jakby nic się nie wydarzyło, a my znów wspinamy się, tak jak każdego dnia.  Czy można tak kochać?  Nauczyłaś mnie tego, bym nie spoglądał się za siebie, bym życie przeżył inaczej. Nauczyłaś uśmiechu, szeptu, nauczyłaś prawdy słów. Od czasu, gdy jesteś - urojenie, złudzenie i iluzja mieszały się z fantastyką. Poznałem co to Fantasmagoria. Poznałem kształty myśli, których nikt nie wymyślił, poznałem to, w co sam nie dowierzałem. Poznałem ciebie, poznałem siebie, poznałem inny świat. Czasami nadal nie mogąc w to uwierzyć posyłam  marzenia w stronę tych dni które chciałbym, by trwały wiecznie A jak już wrócą nie toną tak jak kiedyś po kolana we łzach, nie płyną strumieniem  na ziemię. Wszystko zmieniłaś. Prawda to, czy Fantasmagoria ? Jak obłok, ...wiedza tajemna i cudze spojrzenia (...). Przeznaczenie dało znać - tak to Ty- z moich snów, Ty - jak obłok tajemny, nie zmieniasz się jak pory roku, choć jesteś wiedzą tajemną.

 

https://www.youtube.com/watch?v=nJPJ8ZW7_LUhttps://www.youtube.com/watch?v=nJPJ8ZW7_LU 

14:26, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 maja 2017
Czy to przyjaźń czy kochanie?

Oby nigdy nie stało się tak, że będziesz wołał i nikt nie usłyszy. Nigdy nie wiem co w takiej chwili się mówi, ale wiem, że ciężko jest gdy chcesz coś powiedzieć i brakuje ci słów. Nie wiesz czy to tylko jest przyjaźń, a może wiesz, wiesz doskonale, bo w jej ramionach jest cały twój świat. Zapytałeś o sens  w życiu swym, o to co się jeszcze stanie zapytałeś. Mówisz wtedy, że przyjaciel to ktoś, do kogo możemy zadzwonić w nocy i wiemy, że będzie dla nas. To taka osoba, która idzie gdzieś obok nas – niekoniecznie blisko, niekoniecznie krok w krok, ale my wiemy, że gdzieś tam jest. Przyjaciel lubi nasze towarzystwo, to jasne, ale przyjaźń nie polega na tym, by być ze sobą nierozłącznie. Prawdziwy przyjaciel spędza z nami czas, ale go nie zawłaszcza. Przyjaciel nam się zwierza, bo nie boi się oceny, zaszufladkowania, nie chce się nam przypodobać. Nie prosi: „Nie mów tego nikomu”, bo to oczywiste, że może ci ufać. Nie naciska, nie dopytuje, cierpliwie czeka, a kiedy czuje, że coś jest nie tak, mówi: „Pamiętaj, jestem tuż obok, jak będziesz chciała – mów”. I ty wiesz, że on ciebie rozumie, że jest. Ta pewność pozwala ci się otworzyć i zaufać  pyta, jak może pomóc, a my nie mamy problemu, by od niego tę pomoc wziąć. Wiemy, że branie i dawanie w tej przyjaźni się równoważy. Przyjaciel powie: „I co chcesz z tym zrobić? Masz jakiś pomysł?”. Wesprze cię w twoich decyzjach i zdarza się, że powie: „Nie rozumiem, ale to ty decydujesz” i będzie z tobą. Rozumiesz  dlaczego tyle lat jesteśmy ze sobą??  Taka miłość się nie zdarza. Taka ckliwa historia ze szkolnej ławki. Może coś w tym jest. Skoro nadal jestem tutaj – ani o pół kroku do przodu, ani o krok do tyłu. Jest ktoś dla kogo oddałbym wszystkie dni i  jeszcze coś co daje mi spokojny sen – ty, my. Wiele lat czekałem na ten dzień i wreszcie zdarzył się! Opowiadam ci każdego dnia  jak bardzo tęsknię, gdy wpatrzony w drzwi czekam na ciebie aż wrócisz z pracy. "Tęskniąc zadaję sobie pytanie..."

" Niech mówią, że to nie jest miłość, że tak się tylko zdaje nam. Byle się nigdy nie skończyło, to wszystko co od ciebie mam..."

14:21, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 marca 2017
„POWRÓCISZ TU”

Wszystko zaczęło się w 1972 roku i wypadało by powiedzieć, że skończyło w 1977, ale to nie prawda, bo choć w szkole czas odmierzany był w specyficzny sposób, to kolejne dzwonki w naszych lekcjach życia, dniach, miesiącach i latach napędzały machinę naszej codzienności w odniesieniu do szkolnego świata. W tą niezwykłą perspektywę wpisują się także wydarzenia niepowszednie, dzięki którym możliwe jest dokonanie podglądu tego co było, przeglądu tego co zarejestrowało się w naszej pamięci i oczywiście tego co zostało zbudowane na naszej refleksji. Do takich wydarzeń należy jubileusz - a ten jest 40 – tym, cyklicznym zbiorem informacji o naszym życiu. Dzisiejsza uroczystość jest próbą weryfikacji owego dorobku, próbą jakich wiele w swojej biografii przeżywa każdy z nas. Jest także okazją do osobistego zmierzenia się ze swoim dotychczasowym życiem.  Wokół naszej szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe. Jednak tylko niektóre roczniki utrzymały dalszy swój kontakt przez kolejnych 40 lat, za co rzecz jasna z tego miejsca wszystkim kolegom dziękuję. Jestem przekonany, że dzisiejszy dzień będzie też świętem wspomnień, świętem wzruszeń i przywoływaniem w pamięci tych kolegów, których dziś z nami nie ma. Wracamy do szkoły!!! A powrót do szkoły to powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia. Współczesna szkoła jest niewątpliwie inna. Obiektywnie musimy przyznać, że  wiele zmieniło się przez ten czas. Czy dziś odwiedzając naszą szkołę znajdziecie w niej swoje ławki, swój autograf wyryty na blacie - tego nie wiem - ale wiem, że  na pewno  wiele zachowaliście w pamięci i dziś kiedy zajrzycie w stare kąty by szukać w nich swoich wspomnień - towarzyszyć Wam będą wielkie emocje. Przemijają wokół nas ludzie i zdarzenia, a o wielu wydaje się, że już zapomnieliśmy. Jednak zapamiętany dźwięk szkolnego dzwonka przypomina je ponownie. Dlatego ze szczególnym wzruszeniem myśleć dziś będziemy o tych pedagogach i naszych kolegach którzy odeszli. Pomimo tego, że już ich nie ma wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty w naszych wspomnieniach ślad. Ślad swojego istnienia. Dlatego dziękuję Wam za okazany związek uczuciowy ze szkołą i naszą klasą, bo wracacie po latach na kolejny Zjazd Koleżeński, by jeszcze raz wśród bliskich sercu ludzi odświeżyć wspomnienia i zabrać je ze sobą w nieznaną przyszłość. Co widziały i słyszały mury naszej szkoły pozostanie w niej jako nasz duch. Wspomnienia bajecznie topią nasze serca, bo przecież ta szkoła wyznaczyła dla nas naszą przyszłość. Jubileusz skłania do odbycia podróży w czasie, dokonania retrospekcji, konfrontacji młodzieńczych marzeń z rzeczywistością, przywołuje wspomnienia, wywołuje przeszłość. Świadomość upływającego czasu napawa nas lękiem przed czymś bezpowrotnie utraconym, obawą, że w odmęcie czasu zagubimy coś bardzo ważnego lub w porę nie odnajdziemy tego, co bezcenne, a co na zawsze stanie się przeszłością. Marcel Proust pisał, że przeszłość jest zamknięta w miejscach i przedmiotach, a gdy znajdziemy się tam, gdy je odnajdziemy – oswobodzone wspomnienia zwyciężają czas i wracają, aby żyć z nami. W myślach przenosimy się do tego magicznego miejsca, gdzie czas traci swoją władzę, bo niezależnie od tego, ile upłynęło lat, w tamtych murach codziennie słychać dźwięk dzwonka wzywającego na lekcje i miedzy nim a chwilą obecną jest cała nasza przeszłość, którą każdy z Was, Drodzy Koledzy, nosi w sobie. Zapraszając Was do odbycia wspólnej podróży w czasie nie wiedziałem ilu z was tu dzisiaj spotkam, ale jak widać magia tamtych lat zadziałała, co potwierdza wasza obecność. Wszechwładny czas zatrzymał się na chwilę w swym szaleńczym pędzie. Ożyły wspomnienia zdeterminowane przez historię i przywołane z różnej perspektywy czasowej wydarzenia. Ale jesteście tu dzisiaj i za to wszystkim Wam dziękuję. Szczególne podziękowania chciałbym złożyć Waszym dziewczynom, żonom, kochankom, matkom, córkom, wszystkim kobietom świata za to że znoszą nasze sentymenty i wspierają nas swoją obecnością na naszych klasowych spotkaniach. Nie wiem czy to było wzruszające czy tak średnio, ale … ok. … starałem się. To, co otrzymaliśmy w latach szkolnych, do dzisiaj owocuje w naszym życiu. Ze wzruszeniem wspominamy chwile spędzone w szkole, która była nam jak matka: karmiła mądrością, poiła roztropnością i pocieszała, alei doświadczała. Wiele lat temu po 5 latach los nas rozłączył, pchnął w różne zakątki nie tylko kraju ale i świata, ale kiedy pada hasło spotkanie, każdy jak za krzykiem dzikich gęsi, choćby musiał zmierzyć się z wieloma przeciwnościami,  powraca. Spoglądamy na siebie, zmieniliśmy się,? Nie!!!!  wciąż jesteśmy tacy sami, nasze odbicie w lustrze się tylko zmieniło, w duszy nadal jesteśmy tacy jak kiedyś. Podczas naszej wędrówki, częściej pod górkę niż prostym szlakiem po cichu nuciliśmy to co kiedyś z winylowej płyty usłyszeliśmy i co pozostawiło taki ślad -  „(jednego serca, tak mało, na Ziemi co by przy moim zadrżało i rąk białych dwoje, co by mi oczy zasłoniły mi moje…(…)”. Czasami jednak rzuceni na kolana  widzieliśmy, że żądamy zbyt wiele.

15:32, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 lutego 2017
cierpliwość

Kiedy się już zestarzejesz, znormalniejesz i zmądrzejesz - czy będziesz jeszcze pamiętać że jestem, ten co kiedyś i ten co promieniami słońca grzał cię każdego dnia? Dopalające się resztki wspomnień, zakochanie, czułość, wiara, twoje słowa.... Nie wszystko stracone, chociaż wiem, że za wszystkie rzeczy, które zmarnowałem i utraciłem, nigdy nie dostanę się do nieba. Dlatego tak często proszę - przytul mnie i bądź cierpliwa jak kiedyś. Powiedz mi, że kochasz mnie bardziej niż nienawidzisz, że przez cały ten czas życia wciąż jesteś moja. Zawsze starałem się dopiąć swego. Jeśli upadłem szybko podnosiłem się i nie odpuszczałem, Brnąłem dalej. Mało tego każde potknięcie jeszcze bardziej mobilizowało mnie i jeszcze bardziej rozpychałem się łokciami. Może dlatego tak wiele osiągnąłem i zawsze dochodziłem do celu. Czas jednak wiele zmienił, dalej wędrowałem tą samą drogą, ale przestałem w pewnym momencie widzieć jej kres. To mnie zmroziło. Zobaczyłem pustkę, zobaczyłem mroczne chmury i już wiedziałem, że chociażbym nie wiem co zrobił nie przebiję tych chmur. Wiatr sypał tylko piasek w oczy i z wyrachowaną bezczelnością nadymał się jak wielki balon, by za chwilę uderzyć z jeszcze większą siłą. Od tego czasu nie oglądam się za siebie. Pojawiasz się i otulasz mnie ciepłym kocem, chronisz od deszczu i grzejesz, gdy zimno paraliżuje moje ruchy. Nadzieja, wiara, czułość, ciepło nocnych rozmyślań, a później wykręcasz mój numer i nie pomagają już dodatkowe słowa i pytań sto - kim jesteś? Tak ładnie ci w tej sukni i nie wiem czy już Ci mówiłem, że bardzo mocno tuliłem się do Ciebie w nocy i byłaś taka moja.

                 W telewizji mówili, że trzeba wszystko z życia brać. Gdybyś była to byś coś zmieniła, gdybyś była nie kończyłby się świat. Wiem są słowa co jak woda myją lęk, ty masz słowa, ty znasz słowa co jak woda myją mnie.15:20, krzysztofoldziejewski
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 25